Sklářství, to je kus poctivého řemesla a na Vysočině se drží již po staletí.
Stříbrný dům Jihlava, Masarykovo náměstí 21
"Tajemství skla“ je první ze série výstav, které mají překvapit návštěvníky nejen skleněnými exponáty, ale také příběhem, který chce o skle vyprávět kurátorka výstavy Leona Bušková. Je to příběh setkání se sklem, které se náhle stává něčím, co nechce přestat – jako perpetuum mobile. Poznáváme materiál, který má mnoho tváří. Objevuje se v umění, designu, architektuře, šperkařství a v každodenním životě. Když začneme vnímat sklo jako médium, které může vyjadřovat city nebo ukazovat krásu řemesla, stává se nekonečnou pokladnicí. Otevřete oči a sledujte srdcem.
Na mnoha místech nejen v historickém centru Jihlavy se můžete setkat s barevnými vitrážemi či mozaikami z dílny vyhlášeného Ateliéru Kasalý z nedaleké Třeště. Hned na Masarykově náměstí můžete obdivovat na budově bývalé Radniční restaurace osm růžic skleněných mozaiek, v radnici pak erb města Jihlavy. V budově Základní umělecké školy zdobí koncertní sál skleněný mozaikový strop velký 20m2. Velkolepým počinem byla také společná realizace manželů Evy a Svatopluka Kasalých, kteří v roce 1982 vytvořili pro jihlavskou nemocnici soubor 8 kruhů o průměru 2,1 m zachycující témata stromu života, srdce, plic, červených krvinek, svaloviny či EKG. Najdete je v prvním patře spojovací chodby mezi budovami nemocnice a Domu zdraví.
Navštivte sklárnu KRYF v Červeném Kříži na okraji Jihlavy a obdivujte sklářské řemeslo přímo v huti. Sklárna se specializuje na výrobu 24% olovnatého křišťálu. Po dohodě je možná exkurze ve sklárně, prohlédnout si můžete i showroom s vystavenými broušenými skvosty z přejímaného křišťálu. Práci sklářů můžete pohodlně sledovat i ze zasklené vyhlídky, je bezpečná i pro školní kolektivy.
V Dobroníně najdete malou sklárnu, která se specializuje na výrobu replik historického skla. Možná tomu nebudete věřit, ale historické poháry z Dobronína jste viděli v takových trhácích, jako Hry o trůny či Gladiátor 2.
Součástí expozice Muzea Vysočiny v Jihlavě je i model historické sklářské pece, tak jak mohla vypadat některá z řady dnes již zaniklých hutí na Jihlavsku. V části expozice věnované 20. století najdete i ukázky broušeného křišťálu, typického pro Sklárny Bohemia v Antonínově Dole a nedalekém Dobroníně. Obě sklárny dnes již bohužel patří minulosti. Až budete vyndávat skleničky z babiččina sekretáře, tak si na ně vzpomeňte.
Vydejte se na výlet do míst, kde v minulosti skláři foukali svoje křehké umění. Už místní názvy napoví, že jste v místě sklářských hutí. Puchýrna, Na hutích, Stará Huť v okolí Smrčné na Jihlavsku vás okouzlí krásnou kopcovitou krajinou s dalekými výhledy. V Smrčné se na naučné stezce dozvíte informace o Schindlerově sklárně, ze které už dnes není mnoho patrné. Ve své době však byla vyhlášena svojí výrobou broušeného křišťálu. Na trase budete projíždět i kolem míst spojených s dolováním stříbra, což je v okolí Jihlavy téměř samozřejmé (štola Zwergloch, kutiště na Bílém Kameni). Nezapomeňte je navštívit!
Trasa výletu 28 km: https://mapy.cz/s/negogukoge
Putovní a prodejní výstava "Doteky skla" je první ze série výstav, které mají překvapit návštěvníky nejen skleněnými exponáty, ale také příběhem, který chce o skle vyprávět kurátorka výstavy Leona Bušková.
Je to příběh setkání se sklem, které se náhle stává něčím, co nechce přestat – jako perpetuum mobile.
Poznáváme materiál, který má mnoho tváří. Objevuje se v umění, designu, architektuře, šperkařství a v každodenním životě. Sklo je součástí našeho života, i když si to často neuvědomujeme.
Akce při příležitosti 40. výročí natáčení seriálu Synové a dcery Jakuba skláře, který se v letech 1984-85 natáčel také v tasické sklárně.
Ve vstupní hale si budete moci prohlédnout škrdlovické sklo.
V prostorách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě se bude v druhé polovině roku konat výstava, kde si budete moci prohlédnout škrdlovické sklo.