Exhibit
HAS ALREADY TAKEN PLACE
8
.
.
8
.
.
2024
2024
—
24
.
11
.
2024
|
—
V nynějším vstupním prostoru jihlavského muzea (v bývalém velkém výstavním sálu) je od 8. srpna k vidění výstava spojující dvě řemesla – drátování a řezbařinu. Výstava Kouzlo dřeva a drátu představí tvorbu drátenice Věry Studené z Kuklíku a řezbáře Františka Bílka ze Skleného nad Oslavou.
Věra Studená
Původním povoláním je zdravotní sestra. Co se týká drátenictví, je samoukem.
S drátenictvím se seznámila díky odborné literatuře a sama si postupně osvojila veškeré techniky. Od mládí se věnovala mnoha ručním pracím, jejichž principy dnes využívá i v drátenickém řemesle, kterému se věnuje od roku 2004.
Tvoří výrobky převážně uměleckého rázu. Vedle drátovaných kraslic, šperků, figurálních artefaktů či klobouků vytváří i oplety kameninových a skleněných nádob. Je aktivní lektorkou a propagátorkou drátenictví nejen v České republice. Pravidelně se účastní nejrůznějších řemeslných akcí a jarmarků. Do roku 2018 byla členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, kde jí byl udělen mistrovský titul.
V roce 2021 získala také titul Mistr rukodělné výroby Kraje Vysočina. Úzce spolupracuje se spolkem Dráteník a také s jihlavským muzeem, kde se pod jejím vedením uskutečnila řada drátenických kurzů.
František Bílek
Narodil se v Kněžicích a v 15 letech odešel do Ždáru nad Sázavou. Ve Žďasu se vyučil dřevomodelářem a tomuto podniku zůstal věrný po celý svůj pracovní život.
Ve volném čase na své chalupě ve Skleném nad Oslavou, kde nyní i žije, se ve své dílničce dlouhodobě věnoval vyrábění ze dřeva. Postupně však jeho volno začaly zaplňovat řezbářské pokusy, které realizoval. Jako samouk se stále učil i při samotné výrobě. Jak čas plynul, získával v řezbařině stále více a více zkušeností.
Dá se říci, že se tomuto koníčku plně věnuje až nyní v důchodovém věku. Velmi ho baví a naplňuje. A z jeho tvorby to poznáte.