Nejoblíbenější výlet všech Jihlavanů vede údolím řeky Jihlavy přes vyhlášenou restauraci Kolnička až k malebné zřícenině hradu Rokštejn. Cesta vede až na krátký úsek v Malém Beranově po cyklostezce, nenáročnou cestou podél řeky. Výraznější stoupání nás čekají blízko cíle v blízkosti zříceniny Rokštejna. Pro návrat je možné vhodně zvolit cestu vlakem z obce Přímělkov.
Vyjíždíme od secesního mostu pod Jánským kopečkem po cyklostezce č.26. Míjíme jihlavskou čistírnu odpadních vod a v Heleníně také Střední uměleckoprůmyslovou školu na protějším břehu řeky. Přes železniční přejezd se dostáváme na lesní úsek cyklostezky, po kterém pohodlně dojedeme do Malého Beranova. Zde nás čeká jediný krátký úsek, kde trasa vede po místní komunikaci. Po necelých 350 metrech opět vjíždíme do malebného lesního prostředí na cyklostezku. Míjíme skálu, často využívanou horolezci k nácviku potřebných dovedností. Pokračujeme přes Bradlo, chatovou oblastí Jeclov až k Petrovickému mlýnu, který je vyhledávaným ubytovacím zařízením. Zde budeme po hladkém asfaltu pokračovat až do Luk nad Jihlavou. Tento úsek cyklostezky je ideální také pro milovníky kolečkových bruslí. Necelý kilometr před cílem potkáváme pumptrack, na němž se můžeme vydovádět nebo můžeme využít odpočívky u splavu a pozorovat líně tekoucí řeku. Cílem většiny cyklovýletníků mířících do Luk je vyhlášená restaurace Kolnička s penzionem Kolna. Její gastronomie je vyhlášená a právem je také zařazena na Gastromapě Lukáše Hejlíka. Z Luk nad Jihlavou si můžete odvézt zdravý regionální suvenýr – místní farma se kromě zpracování mléka věnuje i zpracování rakytníku a výrobků z něho. Zakoupit si je můžete v faremním automatu na náměstíčku, přímo vedle zastávky autobusu. V Lukách můžete navštívit místní muzeum, kostel sv. Bartoloměje nebo v letním období velmi populární koupaliště.
Z Luk pokračujeme po cyklostezce podél řeky do Bítovčic. Před Bítovčicemi nás čeká prudké stoupání, které je ale vykoupené dechberoucím výhledem do okolní krajiny. Krajinou se můžeme kochat při dlouhém sjezdu do samotné obce a po cyklostezce dále pokračujeme až do obce Přímělkov. Přijíždíme k Přímělkovskému jezu a dále pokračujeme po červené turistické trase pohodlnou cestou až do obce Dolní Smrčné. Po cestě na protějším břehu řeky můžeme spatřit zbytky Přímělkovského hrádku. V Dolním Smrčném se napojujeme zpět na cyklostezku č.26, přejíždíme přes řeku Jihlavu a čeká nás druhé prudší stoupání do Panské Lhoty. Odtud se už pozvolným sjezdem blížíme do cíle našeho výletu - zříceniny mohutného hradu Rokštejn, který je jedním z historických skvostů Vysočiny.
Hrad Rokštejn leží v malebném údolí řeky Brtnice ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Původně zde stával raně gotický hrad, ze kterého zůstala jen hranolovitá věž. Ve 14. století hrad koupil Jan Jindřich z Rokštejna a vybudoval velkolepé sídlo s trojpodlažním palácem s trámovými stropy, dalším dolním palácem s moderním teplovzdušným vytápěním. V drobné věži stojící ve východní bráně byla nalezena největší kolekce kostěných hracích kostek ve střední Evropě, která dokládá hráčskou vášeň strážných hradu. Koncem 15. století byl hrad dobyt Matyášem Korvínem, už nebyl nikdy opraven a postupně zpustnul.
Romantickou zříceninu si můžete dosyta prozkoumat, občerstvit se můžete v samoobslužné truhle. Po prohlídce nás čeká poslední stoupání zpět do Přímělkova. Odtud můžeme využít pro návrat #DoJihlavy cestu vlakem anebo pohodlně podél řeky zpět po stejné trase.
Úvodní fotografie: Vladimír Kunc